ZO ČSOP Nasavrky


   Bře 01

Zpráva o činnosti za rok 2019

V roce 2019 měla naše základní organizace celkem 47 členů, z toho bylo 12 dětí a 35 dospělých. Nejrozšířenější formou členství naší ZO je tzv. rodinné členství (12 rodin).

I v loňském roce jsme tak jako každoročně prováděli brigády na pomoc lesům. Jednalo se například o čištění ptačích budek, kterých bylo kolem 300 ks a nacházejí se na revíru Slatiňany. V dubnu a pak i na podzim proběhlo několik brigád na sázení stromků. V závěru roku jsme sázeli odrostky JB a KŠJ a instalovali k nim oplůtky v oboře Slavice.

I v loňském roce jsme jako každoročně prováděli brigády na pomoc lesům. Jednalo se o  čištění ptačích budek, kterých bylo kolem 300 ks a vyvěšení dalších 100 ks budek na revíru Slatiňany. Na jaře proběhlo několik brigád na sázení stromků. V závěru roku jsme sázeli odrostky a instalovali oplůtky v oboře Slavice.

Pro Pardubický kraj jsme prováděli kosení a úklid biomasy v již tradičních lokalitách – PR Hluboký (červenec), PP Chraščická stráň a PP Hrobka v září a říjnu. Naopak počátkem roku jsme dodělávali část panelů a sloupků z grantu, který probíhal již v roce 2018, a tím byla údržba naučné stezky Krajem Chrudimky. Až v prosinci jsme vylepšili oplocenku v PR Habrov odrostky jabloní lesních a jeřábem mukem.

Pro Správu CHKO Železné hory (AOPK středisko Pardubice) jsme kosili v srpnu PP Kouty u Nasavrk.  V říjnu probíhalo kosení a úklid lokality u rybníka Hluboký – v části s tůněmi. A na listopad jsme měli akci ve Slavické oboře, kde jsme prováděli stejná opatření.

V rámci znovuobnovení třešňového sadu na Libáni a revitalizaci Strádovské louky jsme se podíleli v červnu a říjnu na kosení a úklidu biomasy na těchto lokalitách. Obě lokality byly znovuobnoveny v rámci grantového projektu podporovaného EU.

Celková výměra ploch, na kterých jsme prováděli kosení s následným úklidem nebo i bez úklidu, byla 7,16 ha (resp. 4,16 ha bylo ručně).

 

V rámci akcí pro veřejnost jsme pořádali tak jako každoročně cyklus přednášek. V lednu nám přiblížil pan František Bárta krásy Jihoafrické republiky. V únoru nás paní Vojancová seznámila s tradicí masopustních obchůzek na Hlinecku a s prvními jarními paprsky jsme si poslechli, jak důležité jsou včely pro člověka a pro přírodu, a to v podání naší členky Zuzky Dorazilové. Na podzim jsme přivítali opět Františka Bártu, který nás tentokrát svými fotografiemi zavedl do Pyrenejí. Vánoční zamyšlení jsme mohli prožít společně s Rút Kučerovou. Její povídání doplnili svým hudebním vystoupením žáci ZUŠ Slatiňany z pobočky Nasavrky. Přednášky se konaly tradičně v prostorách kavárničky Pečovatelského domu a na zámku v Nasavrkách, které nám v rámci spolupráce zapůjčil MÚ Nasavrky.

V únoru proběhla vycházka Za výřím houkáním, kterou spolupořádáme společně s pracovníky AOPK ČR, střediska Pardubice. V loňském ročníku byla rekordní účast.

V sobotu 13. dubna proběhlo v Nasavrkách pro žáky základních škol místní kolo přírodovědné soutěže Zlatý list. Této soutěže se zúčastnilo kolem 55 dětí. Nejlepší družstva z obou kategorii se potom v květnu zúčastnila krajského kola v Pasíčkách, kde si také nevedla špatně.

Dne 23. dubna proběhla další z tradičních akcí – Ptačí neděle u rybníka Hluboký na Libáni, kde ve spolupráci s dr. Františkem Bártou a myslivci z MS Podlíšťany – Ochoz jsme připravili program zaměřený na ornitologii, ochranu přírody a propagaci myslivosti. Této akce se zúčastnilo přes 70 lidí z řad široké veřejnosti.

V září se také naši členové podíleli na přípravě a instalaci výstavy hub ve Slatiňanech. Loňský suchý podzim růstu hub moc nepřál, přesto se podařilo nasbírat a vystavit přes 200 druhů hub.

Ze společenských akcí naší organizace proběhla druhého března výroční schůze v restauraci Na Skalce. V červnu jsme se setkali na již tradičním grilování prasátka na hájence na Libáni.

Na podzim v říjnu jsme se vydali s naší ZO na výlet. Našim cílem, bylo tentokráte Znojemsko. Začali jsme krátkou, ale velmi dobrou ochutnávkou burčáku a vín ve sklípku v Hodonicích. Poté jsme se vydali krásným údolím řeky Dyje až k Vranovu, kde nás čekala prohlídka zámku. Na chatě jsme si udělali hezký večer při kytarách a dobrém víně. Následující den jsme se pak věnovali poznávání královského města Znojma.

Další akcí byla v prosinci mikulášská besídka pro naše nejmenší členy, ale myslím, že i přítomní dospělí členové se rádi pobavili. Na závěr roku jsme navštívili v chrudimském kině diashow o Kanadě, které jsme zhodnotili u pivečka v restauraci Kateřina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat